ATMAN_Duchy_Przodków_Mieszkają_w_Drzewach - Video
PUBLISHED:  Jan 12, 2014
DESCRIPTION:
Koncert grupy Teatr Dźwięku ATMAN i specjalnych gości zespołu:

"DUCHY PRZODKÓW MIESZKAJĄ W DRZEWACH"

Specjalnie przygotowany koncert-spektakl z wykorzystaniem kilkudziesięciu unikalnych, etnicznych instrumentów muzycznych, w tym zbudowanych tylko na tę okazję instrumentów perkusyjnych ze szczególnym naciskiem na archaiczne konstrukcje używane na ziemiach polskich (bębny ceramiczne, łuki muzyczne, ksylofony, litofony?). Koncert obrazuje niezwykłe bogactwo instrumentów etnicznych od ich najdawniejszych form po nowoczesne zastosowania w muzyce artystycznej.

Teatr Dźwięku ATMAN: Piotr Kolecki & Marek Leszczyński & Marek Styczyński oraz specjalni goście zespołu: Anna Nacher, Robert Brylewski, Sławomir Gołaszewski, Tomasz Guliński, Tomasz Radziuk.

Koncert oparty jest o warsztatowe doświadczenia TD ATMAN, wyniesione z realizacji autorskiego projektu pt. "Gadająca Łąka" (1993-1997) udokumentowanego dwoma kasetami w serii FLY Music. Projekt "Gadająca Łąka" połączył techniki nurtu deep ecology, użyte jako narzędzia pomocne do odcyfrowywania najdawniejszych korzeni kultury z potrzebą określenia autentycznej tożsamości kulturowej Polaków i jest realizowany od 1993 r. w formie warsztatów dla grup 10-40 osobowych na terenach nadpilickich i w górach. Pomysłodawcą i realizatorem warsztatów jest TD ATMAN.

W warstwie muzycznej projekt - a także prezentowany specjalny koncert - ma zwrócić uwagę na odkrywany od nowa świat naturalnych dźwięków w twórczych kontynuacjach stylu folk - ethno, psychedelic folk, primal music i ambient.

Teatr Dźwięku ATMAN - założony w 1975 r. w Krakowie, działa zawodowo od 1982 r. na scenie off. Dotąd zrealizował 6 kaset w serii FLY Music, CD i EP w OBUH Records i Drunken Fish (USA), vinylowy LP w Lollipop Shop (Niemcy), obecny na wydawnictwach w Norwegii (MC) i Włoszech (CD). Zagrał dotąd blisko 500 koncertów i zrealizował muzykę dla teatru (spektakl Teatru Snów i Teatru Gestu (Paryż), events z Teatrem Ognia i Papieru oraz Teatrem TAQ), a także kilkunastu filmów, w tym etnograficznych relacji z podróży Elżbiety i Andrzeja Lisowskich oraz programów TV i radiowych. Muzycy grupy założyli firmę PRACOWNIA zajmującą się promowaniem kultury ekologicznej i stworzyli 2 serie wydawnicze: FLY Music, w której ukazują się unikalne nagrania artystów związanych ze sceną off, odwołujące się do Ziemi (dotąd wydano w serii FLY Music 13 tytułów) i World Flag Edition, w której wydano dotąd książki: Wschód Księżyca, Tradycja (o grupie ATMAN i projektach realizowanych przez PRACOWNIĘ) oraz Didjeridu (tłumaczenie książki Petera Kaye z Australii o tradycji i technikach gry na trąbie aborygenów).

ATMAN dysponuje najbogatszym instrumentarium etnicznym w Polsce.

Specjalni goście grupy ATMAN:

Anna Nacher - absolwentka polonistyki UJ, śpiewa autorskie teksty do własnej muzyki, sięgając swobodnie do muzyki etnicznej, a także awangardy rockowej. Ma za sobą debiutancką kasetę "Tradycja" w serii FLY Music oraz udział w nagraniu materiału "Tradition" grupy ATMAN.

Robert Brylewski - legendarny muzyk grup: Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael, Armia i Falarek Band, a także wydawca i producent (Złota Skała).

Sławomir Gołaszewski - etnozof, muzyk, dziennikarz muzyczny (PR "3", RH), badacz tradycji duchowych, autor setek tekstów i recenzji, a także książek, osoba inspirująca i ojciec projektu ASUNTA, obecny w nagraniach grup: Armia, Atman, Ewa Braun i innych?

Tomasz Guliński - malarz, muzyk, rezydent gospodarstwa ekologicznego "Tęczowa Dolina", uczestniczył w sesji nagraniowej "Tradition" grupy ATMAN, prowadzi warsztaty "Gadająca Łąka".

Tomasz Radziuk - muzyk, uczestnik kilku sesji nagraniowych i wielu koncertów grupy ATMAN, gra także jazz nowoczesny z innymi formacjami.

Atman - Duchy przodków mieszkają w drzewach
1999 LP Obuh Records/Hey Joe V18
1999 MC FLY Music 015

Płyta zawiera fragmenty koncertów zarejstrowanych w Bełchatowie (8 czerwca 1997) i Piotrkowie Trybunalskim (9 czerwca 1997), podczas których Teatr Dżwięku ATMAN zaprosił do wspólnego grania między innymi Roberta Brylewskiego i Sławomira Gołaszewskiego. Wersja winylowa została wydana tylko w 377 egzemplarzach. Wersja kasetowa różni się wyborem utworów.
follow us on Twitter      Contact      Privacy Policy      Terms of Service
Copyright © BANDMINE // All Right Reserved
Return to top