Gypsy Anthem: Đelem, Đelem (Opre Roma) - Žarko Jovanović Jagdino - Video
PUBLISHED:  May 24, 2010
DESCRIPTION:
Žarko Jovanović Jagdino (Batajnica, 1924 - Pariz, 1985)

Žarko Jovanović Jagdino, svetskoj publici poznat kao Jarko Jovanović, rođen je 26. decembra 1925. godine u Batajnici. Početkom 60-tih otišao je u Pariz gde je živeo sve do smrti.

Za vreme rata bio je zarobljenik u tri koncentraciona logora a kasnije učesnik NOB-a.

Autor je svetske himne Roma "Đelem, đelem". Pesma je nastala 1949. godine u saradnji sa tamburašem Milošem, prijateljem iz Radio Beograda. Verzija "Đelem, đelem" ("Idem, idem") je nastala za vreme II svetskog rata u nacističkom koncentracionom logoru. Žarko Jovanović je napisao novu verziju (originalni naziv je "Opre Roma" što u prevodu znači - "Dižite se Romi"). Zahvaljujući filmu "Skupljači perja" reditelja Aleksandra Petrovića i Oliveri Katarini koja je "Đelem, đelem" interpretirala na njoj svojstven način, pesma je postala popularna širom sveta.

Žarko Jovanović Jagdino snimio je preko desetak ploča, nastupao je u mnogim svetskim muzičkim centrima i održao preko hiljadu koncerata.

Žarko Jovanović umro je 26. marta 1985. godine. Sahranjen je u Parizu.

"Jagdinov opus, to je jedno veliko ljudsko traganje za jedinstvom i srećom Roma čitavog sveta, jedna ogromna borba, ugled i poštovanje tog naroda, među drugim ljudima, i jedno veliko srce u koje staje pored muzike i ogromno poverenje u čoveka i čovečanstvo svih vera, svih rasa, svih boja."
Miroslav Mika Antić

Žarkovi sinovi, poznati kao "Cigani Ivanovići", veliku popularnost stekli su u Francuskoj
a potom i na prostoru bivše Jugoslavije 80-ih godina.

Godine 1971. u Londonu, Velika Britanija, održan je prvi Internacionalni kongres Roma. Na tom kongresu usvojena je internacionalna himna Roma, romskog kompozitora Žarka Jovanovića-Jagdina „Djelem, djelem, usvojena je romska internacionalna zastava (plavo zeleno i u sredini crveni točak), donesena je odluka da se ponižavajući nazivi „Cigani i drugi ne koriste nego da se koriste nazivi Rom, Romkinja, Romi, romski itd. Pored tih osnivačkih odluka donesena je takođe odluka da se svaki Rom može i treba koristiti svojim dijalektom u komunikaciji bilo to usmenim ili pisanim putem....
follow us on Twitter      Contact      Privacy Policy      Terms of Service
Copyright © BANDMINE // All Right Reserved
Return to top