Marysia Sadowska

Location:
Wybierz region, Po
Type:
Artist / Band / Musician
Genre:
Jazz / Funk / Other
Site(s):
Label:
SonyBMG Music
A composer, singer, movie director,
producer, all in one, its hard to introduce someone this big . Maria Sadowska
has been involved in music since she was a child. As a young girl she was well
known to the Polish public from tv programs such as "Teczowy Music Box" or
"Co Jest Grane". Her first solo album came out when she was 14 years old,
three years later she had two solo albums published in Japan.
In February 2004, her forth "mature' album came out in Poland. It was na
interesting combination of Polish poetry in club beats, with a taste of jazz.
2005 was indeed a good year for Maria Sadowska, she received nomination to one
of the most prestigious music festivals in Poland as the singer of the year. As
well as winning third place in the PREMIERS' concert with her singel "TYLKO
TU I TERAZ".
On her account she also has: 4 position
through out all jazz singers in Poland in the plebiscite of POLISH
JAZZ magazine JAZZ forum.
As Maria, her self says, she feels more a producer then just a singer. Maria's,
point of view and awareness in arts, has awarded her ( us! ) with her newest
album…
The peak of JAZZ SOUNDS-TRIBUTE TO KOMEDA There
is no need in introducing Krzysztof Komeda - the most superb Polish jazz
musician whose talent was appreciated all over the world. Komeda was the
forerunner of the European jazz. He also became famous as an author of film
music.
Maria Sadowska's newest album „Tribute to
Komeda" had It's premiere on the 12 of June 2006 –and was dedicated
to memory of Krzysztof Komeda. Although Komeda was known as film composer (
movie scores such as : Polanski's 'Rosemary's Baby', Kulik's 'The Riot'
Polanski's 'Knife in the Water', Wajda's 'Innocent Sorcerers', Nasfeter's 'My
Dad' and Morgenstern's 'See You Tomorrow' ) we cannot forget that he was most of
all the author of wonderful themes and melodies which where mainly instrumental.
It is this music Maria Sadowska is reaching for, by changing jazz themes into
songs, she opens before us a new world, new look, new point of view on Komedas
music. There are very little true songs in Komedas artistic work. In Marias
new material it turns out that Komeda wrote many wonderful songs and hits, it is
just that nobody has sung them yet!! The music atmosphere of the whole album is
jazz with an electronic combination abounding in inspiration not only from
tradition but also from modern trends and sounds. On her newest album Maria
Sadowska wants to create a musical garden where voice is only one of many
instruments- the most important is the whole result with each detail. She
desires to give, by her artistic work, the listener a number of emotions:
starting from happiness and good mood to moments of reflection and nostalgia.
Soon after the premiere of the album "Tribute
To Komeda", Maria's artistic work has awarded her by gaining the
status of a GOLDEN album. Needless to
say more, it is a great work of art where every detail has it's meaning, and
overall is the most you can give to your listeners.
_____________________________________________
Maria Sadowska-Wokalistka, aranżer, kompozytor, producent i lider w jednej osobie. Maria Sadowska związana jest z muzyką od zawsze.
Pierwsza solową płytę nagrała mając 14 lat, kolejną trzy lata później. Wydała dwa albumy w Japonii.
W lutym 2004 roku, ukazała się jej pierwsza polska „dorosła płyta", na której mogliśmy usłyszeć połączenie poezji Marii Jasnorzewskiej - Pawlikowskiej z nowoczesną muzyką klubową i jazzem.
Jednak Sadowska to nie tylko wokalistka - sama zresztą przyznaje, że czuje się przede wszystkim producentem. Jest również reżyserem, jej krótkometrażowy film pt. SKRZYDŁA był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach, gdzie zdobył nagrody. W 2007 roku wyreżyserowała debiutancki film pełnometrażowy pt. "NON-STOP KOLOR" zrealizowany przy pomocy Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Maria jest także autorką teledysków, wielu znanych wykonawców m.in. Renaty Przemyk, Kasi Nosowskiej, Edyty Geppert, Marcina Rozynka, Krzysztofa Kiliańskiego czy Michała Bajora. Dowodem jej talentu są trzy nominacje do YACHÓW!
Jako reżyser nakręciła też 4 teledyski do piosenek z własnej płyty. „Chcemy tylko tańczyć" , „Tomaszów", "Tylko tu i teraz", "Rewolucja", które można było już niejednokrotnie zobaczyć na antenie telewizji publicznych i komercyjnych.
Rok 2005 był dla niej bardzo udany, uzyskała nominację do Superjedynek w kategorii wokalistka roku, a z piosenką „Tylko tu i teraz" zdobyła 4 miejsce w koncercie premier na tegorocznym Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 2005. Na festiwalu zdobyła również nagrodę Miss foto.
12 czerwca 2006 roku, miała premierę jej płyta „Tribute to Komeda" poświeconą pamięci Krzysztofa Komedy, najznakomitszego polskiego muzyka jazzowego, którego talent został doceniony na całym świecie. Klimat muzyczny całej płyty to jazzująca elektronika obfitująca w inspiracje zarówno tradycją jak i nowoczesnymi nurtami.
Nad płytą honorowy patronat objęła Zofia Komeda, która czynnie uczestniczyła w tworzeniu tej płyty. Płyta okazała się wielkim sukcesem Marii bowiem już w miesiąc od dnia premiery stała się ona Złotą Płytą. Artystka wraz z zespołem zagrała ponad 250 koncertów w kraju i za granicą z materiałem z "Tribute To Komeda".
Piosenka promująca płytę „Kiedy nie ma miłości" stała się ogólnopolskim przebojem.
W grudniu 2007 roku ukazała się specjalna płyta artystki zatytułowana „Gwiazda dla każdego". Jest to wyjątkowy album z utworami o tematyce świątecznej. Znalazły się na nim autorskie kompozycje Marii do wierszy świątecznych min. wiersza Ks.Jana Twardowskiego.
W tym samy roku zajęła 4 miejsce w Plebiscycie Jazz Forum w kategorii Wokalistka Roku.
W październiku 2008 Maria Sadowska za swoje osiągnięcia artystyczne i twórcze została uhonorowana Nagrodą Artystyczną Polskiej Estrady „Prometeusz 2008".
Jesienią artystka wystąpiła gościnie na płycie „Cafe Fogg", gdzie brawurowo wykonała największy przebój Mieczysława Fogga „Ta ostatnia niedziela". Również w tym okresie ukazał się album Bogusława Meca „Duety" ,na której wykonała utwór 'Budzisz mnie".
W listopadzie wystąpiła na prestiżowym jubileuszowym festiwalu JAZZ JAMBOREE, gdzie zaśpiewała w duecie z Michel Legrandem. Spośród wszystkich polskich wokalistek kompozytor wybrał tylko Marię Sadowską i zaprosił ja do wspólnego wykonania jego wielkiego przeboju "HOW CAN YOU KEEP THE MUSIC PLAYING". Koncert transmitowany przez Telewizję Polską odbył się w Sali kongresowej.
8 czerwca 2009 ukazał się album Marii pt. „SPIS TREŚCI". Jest to tym razem album w pełni autorski. Zarówno muzyka, teksty jak i w dużej mierze produkcja muzyczna, to wszystko dzieło artystki, choć wspiera ją plejada wybitnych muzyków młodego pokolenia. Znajduje się na nim 10 piosenek w języku polskim utrzymanych w stylistyce funky reggae balladowej. Teksty stanowią manifest pokolenia trzydziestolatków i opowiadają o odnajdywaniu własnej drogi, poszukiwaniu ideałów i uczeniu się miłości na co dzień. Album pomują single "Rewolucja", "Jest dobrze" (do którego teledysk pod wpływem cenzury został zablokowany przez stacje muzyczne w Polsce, co wywołało ogromną dyskusję w polskich mediach) oraz "Sama ze sobą".
Koncertem z materiałem z tej płyty Maria otworzyła drugą edycję Orange Warsaw Festival 2009.
W listopadzie 2009 roku Maria wzięła udział w drugiej części projektu "Cafe Fogg" tym razem interpretując utwór "Tango milonga". Tym samym jest jedyną polską artystką, która dwukrotnie wzięła udział w projekcie "Cafe Fogg".
13 listopada 2009 na ekrany kin trafił film "Demakijaż", w skład którego wchodzą 3 nowele "Non Stop Kolor", "Droga wewnętrzna" i "Pokój szybkich randek" w reżyserii Marii Sadowskiej, Doroty Lamparskiej i Anny Maliszewskiej. W tym samym roku film dostał się na festiwale filmowe w Koszalinie, Gdyni, Kijowie, Zimbabwe i Meksyku.
16 listopada 2009 ukazał się album "Demakijaż Soundtrack", który stanowi jednocześnie ścieżkę dźwiękową do filmu o tym samym tytule oraz jest podsumowaniem 10-letniej działalności Sadowskiej na scenie klubowej. Jest to pierwszy stricte elektroniczny album w karierze Marii Sadowskiej.Płyta została nominowana do Fryderyka 2010 w kategorii "Album roku - Muzyka klubowa".
W grudniu artystka wzięła udział w specjalnym projekcie-koncercie „Kaczmarski na jazzowo" w ramach Festiwalu Jamboree. Podczas koncertu czołowi polscy wokaliści jazzowi zaprezentowali jazzowe interpretacje utworów Jacka Kaczmarskiego. Koncert z udziałem Marii Sadowskiej, Anny Serafińskiej i Janusza Szroma transmitowany w TVP Kultura zebrał same pozytywne recenzje.
Rok 2010 rozpoczął się dla Marii wyjątkowo pomyślnie. 15 stycznia została mianowana Ambasadorem Warszawy – kandydata do Europejskiej Stolicy Kultury 2016 dołączając do grona najwybitniejszych polskich artystów.
Cały 2010 rok to praca Marii nad nowym, pełnometrażowym filmem fabularnym oraz kolejnymi projektami muzycznymi.
4 października 2010 ukazała się płyta "Kaczmarski Jazz" - wspólny projekt Marii, Anny Serafińskiej i Janusza Szroma. Wydawca krążka mówi o nim tak: "To wyjątkowy projekt stworzony przez czołówkę jazzmanów młodego pokolenia: Marię Sadowską, Annę Serafińską, Janusza Szroma oraz trio pianisty Pawła Tomaszewskiego. Dorobek Jacka Kaczmarskiego jest ogromny. Sadowska, Serafińska i Szrom postanowili zaprezentować jego nowe oblicze i pokazać, jak znany wszystkim repertuar może zabrzmieć w ambitnych, jazzowych i zaskakujących interpretacjach. Obok tego projektu żaden meloman z pewnością nie przejdzie obojętnie. Słuchając płyty mamy przyjemność obcowania ze sztuką na najwyższym poziomie - pięknymi aranżacjami i nietuzinkowymi możliwościami wokalnymi gwiazd polskiego jazzu". Album zebrał same pozytywne recenzje plasując się w TOP 10 najlepiej sprzedających się płyt jazzowych.
Rok 2011 to kontynuacja prac nad pełnometrażowym debiutem fabularnym Marii, w którym zagrali min. Katarzyna Kwiatkowska, Eryk Lubos, Anita Jancia oraz Grażyna Barszczewska. Premiera filmu planowana jest na początek lata.
0.02 follow us on Twitter      Contact      Privacy Policy      Terms of Service
Copyright © BANDMINE // All Right Reserved
Return to top