THE RINGO JETS - Spring of War (Official Video) - Video
PUBLISHED:  Feb 10, 2014
DESCRIPTION:
✖︎ DEBUT ALBUM on iTunes: http://smarturl.it/theringojets ✖︎

Yönetmen / Director: Hemi Behmoaras
Post Production: Kerem Meriç
Görüntü Yönetmeni / DOP: Silvyo Behmoaras
Edit: Kerem Meriç & Hemi Behmoaras

✖ ✖ ✖ ✖ ✖
NABER TURK tabii ki gerçek bir kanal değil; gördükleriniz de gerçek gazeteciler değil... Bu video mizah yollu bir sosyal eleştiriden ibarettir. Dilerdik ki tüm bu beyanatlar ve yaşananlar da bir şaka olsaydı.
✖ ✖ ✖ ✖ ✖

THE RINGO JETS dedicates their very first official video, to the massive heroes of Gezi Park Resistance...

Turkish Garage/Blues/Rock'n Roll band THE RINGO JETS are coming with a punchy video; just like Istanbul did, during summer of 2013!

This young power trio created a certain buzz since the beginning of 2013 and succeeded to be the first Turkish band performing at Primavera Sound festival, even before their official debut release, featuring Mauro Refosco (RHCP, Atoms for Peace), Enrico Gabrielli (John Parrish, Calibro35, Afterhours) and produced by Tommaso Colliva (Muse, Franz Ferdinand).

The debut album supposed to be out on late May, last year, right after their return from Barcelona... But the day after they landed to Istanbul, Taksim square was already on BREAKING NEWS WORLDWIDE. Youth occupying the one and only park in city center which was subject to be demolished by then to be replaced with a "so called" replica of an old-military-casern, including a shopping mall and some fancy residences... The protests took longer than expected and Turkish police brutality made it spread countrywide. Gezi Park occupation became more than "saving some trees"... It was representing now, the scream of a generation getting sick of a government and its leader, disrespecting all values of democracy.

The Ringo Jets, who were not supposed to be as political as they feel now, decided to postpone their release and highlight their song "Spring of War" which was already mentioning the "Isolating, manipulating and toxicating" governance in Turkey which was "suffocating" them (as said on lyrics of the song).

"Spring fo War" fit perfectly with the situation and deserved to be a landmark; so they decided to make their first official video pointing what happened last summer in Turkey...

More videos to come to reprensent more of their music and rockin' and rollin' loud way !

✖ ✖ ✖ ✖ ✖

THE RINGO JETS ilk resmi videolarını Gezi Direnişi kahramanlarına armağan eder...

Istanbul çıkışlı garage/rock'n roll üçlüsü THE RINGO JETS'ten gündem yaratacak bir video geldi... Geçen yaz ne olduğunu unutan yoktur herhalde ?

2013, The Ringo Jets adına, yeni bir müzik grubu için oldukça hızlı giriş yaptıkları bir yıl olarak başladı. Milano'da yaptıkları albüm kaydını, daha albüm yayınlanmadan Avrupa'nın en prestijli festivallerinden Primavera Sound'da sahne almaları takip etti.
2013 Mayıs'ı sonunda, Ispanya dönüşünde albümlerini yayınlamaya hazırlanan grup daha uçağa binmeden, Taksim'deki olaylardan haberdar olmuştu. Memleketin yakın tarihine damgasını vuran bir gündem varken, her şuurlu insanın yaptığı hareketi yapıp, konserleri ve albüm çıkışını ertelediler.

Gezi Direnişi artık beylik bir slogan dönüşen bir şekilde "bir kaç ağaç meselesi" değil; orantısız polis şiddetine, baskıcı ve "dediğim dedik" bir "demokrasi" anlayışında ısrar eden iktidara, ülke, hatta dünya çağında duyuran bir neslin isyanıydı.

Bugün videosunu yayınladıkları "Spring of War" parçası, albüm Şubat 2013'te kaydedilirken single ya da klip parçası adayı bile değildi. Kaldı ki The Ringo Jets politik görüşlerini ilk elden şarkılarına yansıtan bir grup da değildi. Ama Gezi öyle bir geldi ki, "Spring of War" albümden sıyrıldı ve "ilk benim sıram" dedi. Parçanın noktasına vürgülne dokunmaya gerek yoktu; zaten olduğu haliyle gezi'den çok evvel durumu özetliyordu: "Bizi izole, manipüle ediyorlar, zehirliyorlar ve bu bizi boğuyor".

Hal böyleyken albümün ilk klibi olmayı hakkıyla kazanan "Spring of War"u gezi direnişi sırasında hayatını kaybedenlere, sakat kalanlara, yaralananlara, uzunca bir uykudan yeni uyanan ve artık uyanık kalmaya karar verenlere ithaf ediyoruz.

The Ringo Jets albümünden başkaca gürültülü rock'n roll videolar bekleyiniz (hepsi böyle olmayacak tabi) !
follow us on Twitter      Contact      Privacy Policy      Terms of Service
Copyright © BANDMINE // All Right Reserved
Return to top